Naujienos

LVK įvykių retrospektyva

LVK Pirmininko arkivyskupo Sigito Tamkevičiaus pranešimas spaudai dėl prekybos alkoholiniais gėrimais liberalizavimo (2010 12 01)

2010 12 01

Pranešimas spaudai

Dėl prekybos alkoholiniais gėrimais liberalizavimo

LR Seimas po svarstymo pritarė siūlymams prailginti prekybos alkoholiniais gėrimais laiką iki 24 valandos, bei siūlymui sumažinti akcizą etilo alkoholiui 28 proc. Jei Seimas priims šiuos įstatymų pakeitimus, bus nubraukti visi Blaivybės metais prasidėję teigiami tautos blaivinimo rezultatai.

Seimo nariai svarstymų metu neatsižvelgė nei į Lietuvos medikų, nei į mokslininkų perspėjimus apie gręsiančią naujos alkoholinių gėrimų prekybos liberalizacijos bangos žalą.

2008-2009 metus trečdaliu (apie 30 proc.) sumažėjo alkoholinių psichozių ir apsinuodijimų alkoholiniais gėrimais skaičius. 2009 metais mirė 456 žmonėmis mažiau nuo alkoholio vartojimo sukeltų ligų nei 2008 metais. Neblaivių vairuotojų sukeltų autoįvykių skaičius mažėja iki šiol.

Seime 1999 metais priėmus įstatymo pataisą, sumažinusią akcizo mokestį stipriems alkoholiniams gėrimams net 44 proc., 2000 metais, lyginant su 1999, spiritinių gėrimų gamyba, įskaitant importą ir eksportą, padidėjo 60 proc., pardavimas (vartojimas) padidėjo net 64 proc., lemdamas 16 proc. bendro alkoholio suvartojimo padidėjimą. 2007 metais 5760 mirčių Lietuvoje buvo sąlygotos alkoholio vartojimo. Biudžetas tuo metu surinkdavo apie 900 mln. litų alkoholio akcizų. Vadinasi kiekvienas surinktas milijonas kainuodavo mažiausiai 7 Lietuvos žmonių gyvybes. Tai reiškia, kad valstybei ne per didelė kaina už vieno žmogaus mirtį į biudžetą gauti papildomus 143 tūkstančius litų.

Padidinus legalių alkoholinių gėrimų prieinamumą neišnyksta nelegalaus alkoholio vartojimas, greta to išauga legalaus alkoholio suvartojimas (ypač vaikų ir jaunimo). Tą akivaizdžiai parodė nuo 2001 metų per 6 metus 17 kartų išaugę alkoholiu apsinuodijusių vaikų skaičiai. Vadinasi biudžetas pildomas tik augančio bendrojo vartojimo sąskaita ir tuo pat metu turi išleisti dideles lėšas to vartojimo pasekmėms šalinti. Alkoholinių gėrimų akcizo mažinimas yra nuostolis valstybei ir naudingas tik alkoholinių gėrimų gamintojams.

Tas pats pasakytina ir apie prekybos alkoholiu laiko ilginimą. Prekybos alkoholiniais gėrimais laiko prailginimas nuo 22 iki 24 valandos neabejotinai padidintų alkoholio vartojimo sukeliamą žalą, nes nakties metu alkoholinius gėrimus dažniausiai įsigyja jau nuo alkoholio apsvaigę ar probleminiai alkoholio vartotojai. Naktinės prekybos laiko prailginimas kitose šalyse atliktose studijose siejamas su augančiu smurtinių nusikaltimų skaičiumi tiek viešose vietose, tiek namuose.

Alkoholinių gėrimų akcizų mažinimas ir prekybos laiko ilginimas gali būti vertinamas tik kaip nauja iniciatyva siekiant alkoholio gamintojų pelno sąskaita galutinai pragirdyti ir taip šios problemos pažeistus Lietuvos gyventojus. Todėl raginame visus politikus nebalsuoti ir nepriimti pataisų dėl alkoholinių akcizų mažinimo ir prekybos laiko prailginimo.

Pagarbiai,
Arkivyskupas Sigitas Tamkevičius
LVK Pirmininkas