Informacinis pranešimas apie Lietuvos vyskupų konferencijos 2024 m. rugsėjo 25 d. plenarinį posėdį

2024 09 26

2024 m. rugsėjo 25 d. Telšiuose vyko Lietuvos vyskupų konferencijos plenarinis posėdis. Jame dalyvavo arkivyskupai G. Gänsweinas, G. Grušas, K. Kėvalas, vyskupai E. Bartulis, J. Ivanauskas, A. Jurevičius, R. Norvila, A. Poniškaitis, D. Trijonis, L. Vodopjanovas.

Posėdžio pradžioje Lietuvos vyskupams savo žodį tarė apaštalinis nuncijus arkivysk. Georgas Gänsweinas. Šių metų birželio 24 d. popiežius Pranciškus paskyrė arkivysk. G. Gänsweiną apaštaliniu nuncijumi Baltijos šalyse. Rugpjūčio 22 d. arkivysk. G. Gänsweinas atvyko į Lietuvą ir jau pradėjo eiti savo naująsias pareigas. Naujasis apaštalinis nuncijus pasveikino į posėdį susirinkusius ganytojus ir palinkėjo jiems gero darbo.

Posėdyje daug dėmesio skirta popiežiaus Pranciškaus bule Viltis neapgauna paskelbtų 2025-ųjų Jubiliejinių metų šventimui Romoje ir Lietuvoje. Pagrindinis Jubiliejinių metų šventimas vyks Romoje, o Lietuvoje jubiliejinius renginius organizuoja vyskupijos. Romoje Šventasis Tėvas pradės Jubiliejų 2024 m. gruodžio 24 d. atidarydamas Šv. Petro bazilikos Šventąsias duris. Lietuvoje ir visose kitose šalyse vyskupijų ordinarai savo katedrose Jubiliejinius metus iškilmingai pradės 2024 m. gruodžio 29 d., per Šventosios Šeimos šventę. 2025 m. kovo 1–4 d. įvyks Lietuvos Jubiliejinė piligriminė kelionė į Romą, kurios programos dėmenis vyskupai aptarė šiame plenariniame posėdyje. Šiuo metu iš Romos laukiama patvirtinimų dėl konkrečių renginių organizavimo galimybių bei jiems skirto laiko. Jau patvirtinta Šventojo Tėvo Pranciškaus audiencija piligrimams iš Lietuvos 2025 m. kovo 3 d. ir šv. Mišios Romos katedroje – Šv. Jono bazilikoje Laterane 2025 m. kovo 1 d. Kai tik bus suderinta, Jubiliejinės piligriminės kelionės programa bus paskelbta. Per visą Jubiliejų Lietuvai paskirta Romos bažnyčia bus garsioji jėzuitų Il Gesù – Jėzaus bažnyčia, kurioje 1600-aisiais Jubiliejiniais metais buvo palaidotas Romoje miręs žymusis Vilniaus, o vėliau Krokuvos vyskupas kard. J. Radvila (1556–1600).

Vyskupai patvirtino LVK Liturgijos komisijos teikiamus Jubiliejinių 2025-ųjų metų šventimo liturginių tekstų vertimus į lietuvių kalbą. Patvirtintas ir naujo skaitinių knygos Kalėdų ir Velykų laikotarpiui leidimo tekstas – jis bus siunčiamas į Romą aprobuoti.

Posėdžio metu Lietuvos vyskupai aptarė ir Lietuvos kunigų seminarijų reikalus. Šiemet į seminarijų Parengiamąjį kursą Telšiuose priimti septyni jaunuoliai, tad 2024–2025 m. Lietuvos seminarijose kunigystei rengiasi iš viso 27 seminaristai.

LVK Jaunimo reikalų tarybos pirmininkas vysk. A. Jurevičius pristatė šios tarybos veiklą bei personalinius pasikeitimus joje. K. C. Trinkūnaitę taryboje pakeitė s. A. Pilipavičiūtė, o E. Klimavičiūtę – kun. M. Kučinskas.

Toliau posėdyje svarstyti užsienio lietuvių katalikų sielovados klausimai. Naujai penkerių metų kadencijai Londono Šv. Kazimiero lietuvių misijos kapelionais išrinkti kun. P. Tverijonas ir kun. P. Gucevičius, o Oslo lietuvių kapeliono tarnystę jau pradėjo kun. R. Zimka.

Lietuvos vyskupų konferencijos nariai pritarė pranciškonų tretininkų prašymui, kad Šventasis Sostas leistų pradėti br. kun. J. A. Pabrėžos (1771–1849) beatifikacijos procesą, bei Panevėžio vyskupo L. Vodopjanovo prašymui, kad Šventasis Sostas suteiktų Krekenavos bazilikoje esančiam Mergelės Marijos paveikslui Vilties Motinos (lot. Mater spei) titulą.

Kaišiadorių vyskupas J. Ivanauskas pakvietė vyskupus, kunigus ir tikinčiuosius 2025 m. gegužės 10 d. Videniškiuose drauge iškilmingai švęsti pal. M. Giedraičio 600 gimimo metinių jubiliejų.

Kitas Lietuvos vyskupų konferencijos plenarinis posėdis įvyks 2024 m. lapkričio 18–20 d. Vilniuje.

Lietuvos vyskupų konferencijos informacija